تا حالا برایتان اتفاق افتاده است که به مغازه بروید و میان رنگ کرم پودرهایی که مغازه‌دار جلوی دست شما می‌گذارد سردرگم شوید؟ همه رنگ‌ها از نظر شما یکسان است و نمی‌دانید کدام یک را انتخاب کنید. این مورد زمانی پیش می‌آید که شما رنگ تناژ پوست خود را نمی‌شناسید. منظورمان از رنگ تناژ پوست، رنگ پوست شما نیست. در ادامه توضیح می‌دهیم رنگ تناژ پوست چیست و راه‌های تشخیص آن را مرحله به مرحله توضیح می‌دهیم.

رنگ تناژ پوست


منظورمان از رنگ تناژ پوست چیست و چه فرقی با رنگ پوست دارد؟

اول از همه ببینیم رنگ تناژ پوست چیست و چرا لازم است رنگ تناژ پوست خود را بدانید. رنگ شناسی تناژ پوست مربوط به شناخت رنگ پایه پوست شما است. این شناخت رنگ به شما کمک می‌کند که بهترین انتخاب را برای آرایش، جواهرات، لباس‌های خود و رنگ موهایتان داشته باشید. مثلا: فرض کنید امروز عروسی شماست و شما نمی‌توانید بین دو رنگ لباس سفید عروسی و شیری تصمیم بگیرید. در این لحظه شناخت رنگ تناژ پوستتان به کمک شما می‌آید و می‌توانید بهترین تصمیم را برای یکی از زیباترین شب‌های زندگی خود بگیرید.

 • نکته: رنگ تناژ پوست متفاوت از رنگ پوست است. به عنوان مثال، فرض کنید شما و دوستتان هر دو رنگ پوستتان سفید است، در این حالت ممکن است رنگ تناژ پوست شما گرم و دوست شما سرد باشد. پس این اشتباه متداول را نکنید.

در حالت کلی سه رنگ تناژ پوست وجود دارد.

این بار که برای خرید کرم پودر رفتید به رنگ‌های کرم پودر دقت کنید. بسیاری از برندهای آرایشی چند رنگ کرم پودر دارند که رنگ آن‌ها یکسان به نظر می‌رسد. اگر تا الان نمی‌دانستید چرا رنگ‌ها از دید شما یکرنگ هستند. الان باید بدانید که هر کدام از این رنگ کرم پودرها مناسب با تناژ رنگی پوست هر فرد است و در کل سه رنگ تناژ پوست وجود دارد:

 • گرم
 • سرد
 • خنثی

راههای مختلف تشخیص رنگ تناژ پوست را بشناسید

شیوه‌های مختلفی برای تشخیص رنگ تناژ پوستتان وجود دارد. ما همه روش‌ها را در ادامه مطرح می‌کنیم، شما می‌توانید همه راه‌ها یا هر کدام را که راحت‌تر هستید انتخاب کنید تا رنگ تناژ پوست خود را بشناسید.

راه حل اول) مچ دست خود را زیر نور آفتاب بگیرید

در طول روز که نور آفتاب هست، نزدیک پنجره یا داخل حیاط بروید و آستین خود را بالا بزنید و به رنگ رگ‌های خود نگاه کنید.

 • اگر رگ‌های شما سبز رنگ است، شما پوست گرمی دارید.
 • اگر رنگ رگ‌های شما آبی است، پوست سردی دارید.
 • و اگر نمی‌توانید رنگ رگ‌های خود را تشخیص دهید، تناژ پوست شما خنثی است.

دقت کنید قبل از نگاه کردن به مچ دست خود، دستان خود را تمیز بشورید تا اثری از کرم مرطوب کننده روی دستتان نباشد. بعلاوه، حتماً حتماً زیر یک منبع نور طبیعی قرار بگیرید زیرا نور لامپ‌ها تناژ پوست شما را به سمت رنگ زرد با سبز متمایل می‌کند.

راه حل دوم) پوست شما در معرض آفتاب برنزه می‌شود یا می‌سوزد؟

شما جزو کدامیک از این افراد هستید؟ خانم‌هایی که عاشق فصل تابستان هستند چون به راحتی می‌توانند حمام آفتاب بگیرند و پوست خود را برنزه کنند، یا در دسته افرادی قرار می‌گیرید که پوستشون به جای برنزه شدن می‌سوزد.

اگر جزو دسته اول هستید، تناژ گرمی دارید و اگر جزو دسته دوم هستید تناژ پوست شما سرد است. در این میان استثنا هم وجود دارد، افرادی که به آسانی آفتاب سوخته نمی‌شوند ولی همچنان تن پوست سردی دارند. در چنین شرایطی بهتر است، روشهای دیگر را هم امتحان کنید.

راه حل سوم) یک برگه کاغذ سفید کنار صورت خود بگیرید

به جلوی آینه بروید و یک تکه کاغذ سفید کنار صورت خود بگیرید. رنگ پوستتان کنار کاغذ سفید به چه رنگی نزدیک است؟ 

 • اگر رنگ پوستتان به زردی می‌زند، پوست گرمی دارید.
 • اگر نزدیک صورتی است یا به سرخی می‌زند، تناژ پوست شما سرد است.
 • اگر به خاکستری یا طوسی نزدیک بود، توناژ پوست خود را مابین تناژ خنثی و گرم در نظر بگیرید.

راه حل چهارم) به سراغ جعبه جواهرهای خود بروید

از بین جواهرات خود یک رنگ نقره‌ای و دیگری طلایی انتخاب کنید. کدامیک از این رنگ جواهرات بیشتر به شما می‌آید؟

 • اگر زمینه پوست شما سرد باشد، زیورآلات نقره‌ای شما را زیباتر نشان می‌دهند
 • و اگر تناژ پوست شما گرم باشد، زیورآلات طلایی شما را شاداب‌تر نشان می‌دهد
 • و اگر زمینه پوست شما خنثی باشد، هم طلا و هم نقره به پوست شما می‌آید.

رنگ تناژ پوست خود را بشناسید سپس به خرید بروید

در این مقاله توضیح دادیم رنگ تناژ پوست چیست و چرا باید رنگ تناژ پوست خود را بشناسید. گفتیم رنگ تناژ پوست با رنگ پوست متفاوت است و در حالت کلی سه رنگ (سرد، گرم و خنثی) را داریم. اینکه بدانید رنگ تناژ پوست شما چیست در انتخاب رنگ لوازم آرایش، جواهرات، لباس ها و حتی رنگ مو به شما کمک می‌کند. پس اگر هنوز مقاله را نخواندید به قسمت راه‌های شناخت رنگ تناژ پوست بروید و به آسانی تُن پوست خود را بشناسید.