همه آرایش می‌کنند تا چهره زیباتری داشته باشند (پس چه عاملی باعث می‌شود برخی آرایش زیبایی دارند و برخی با اینکه آرایش می‌کنند ناراضی هستند؟). افرادی که آرایش زیبایی دارند، انتخاب‌های درستی در لوازم آرایش دارند. مثلا کرم پودر یکی از لوازم آرایشی است که حتی خانم‌‌هایی که ممکن است آرایش دوست نداشته باشند ار کرم پودر استفاده می‌کنند. اما برخی به اشتباه به سراغ رنگ‌های سفید یا برنزه می‌روند و اختلاف رنگی که به وجود می‌آید صورتشان را غیر طبیعی جلوه می‌دهد. یا چون پوست خود را نمی‌شناسند کرم پودری انتخاب می‌کنند که به صورتشان آسیب می‌زند. پس امروز با ما همراه باشید تا کرم پودر مناسب پوست خود را پیدا کنید. 

کرم پودر مناسب پوست

پوستتان (چرب، خشک یا مختلط) است؟

در اولین گام برای انتخاب یک کرم پودر مناسب باید به نوع پوست خود توجه کنید. ما سه نوع پوست داریم که در ادامه روش شناخت پوستتان را توضیح می‌دهیم و می‌گوییم با توجه به نوع پوست خود به سراغ چه نوع کرم پودری بروید.

پوست خشک

بعد از اینکه از حمام بیرون می‌آید چه احساسی دارید؟ به پوست صورت خود دست بکشید ( آیا خشکی پوست شما تشدید شده و رنگ صورتتان مات شده است؟) اگر این موارد در چهره شما وجود دارد، پوست خشکی دارید. در این صورت باید به سراغ کرم پودرهایی بروید که آبرسانی داشته باشند و صورت شما را شاداب کنند. 

 • کرم پودرهای پایه روغنی بهترین گزینه برای شما به شمار می‌آیند، به این دلیل که پوست شما را براق کرده و ماتی آن را از بین می‌برند.

کرم پودرهای پایه روغنی


پوست چرب

وجود آکنه‌ها، منافذ باز و صورتی براق نشان‌دهنده چرب بودن پوست شماست. بنابراین، برعکس افرادی که صورت خشک دارند شما باید ازکرم پودرهایی که فاقد چربی (oil free) هستند استفاده کنید. 

 • نکته: زمان انتخاب کرم‌پودر، کرم پودرهایی که بر پایه روغن هستند را انتخاب کنید نه کرم پودرهایی که برمبنای آب هستند.


پوست مختلط

اگر پوست مختلطی دارید، در فصل‌های بهار و تابستان با توجه به گرمی هوا پوست شما چرب است و در در فصل‌های پاییز و زمستان که هوا سرد می‌شود، پوست شما هم از سمت چرب بودن به خشکی می‌روید. بعلاوه اگر به (تیغه بینی، پیشانی و چانه) خود دست بکشید، چربی را روی پوست خود احساس می‌کنید، در صورتیکه بقیه نقاط صورت (روی گونه‌هایتان) خشک است.

 • بهترین کرم پودر برای شما کرم پودر تولید شده بر پایه آب است.


پوست نرمال

اگر پوست نرمال دارید، زندگی شما مثل ساعت روی کوک است، چونکه لازم نیست به دنبال شناخت پوست خود بروید و ببینید آیا پوست شما در این لحظه با کمبود آب مواجه است یا چربی آن زیاد است. مثل بهشتی می‌ماند که خانم‌ها همانند آرزوی لاغری دنبال آن هستند. 

 • برای شمایی که پوست نرمالی دارید، در فصل پاییز و زمستان، کرم پودرهای بر پایه روغن را استفاده کنید و در فصل بهار و تابستان به سراغ کرم پودرهای بر پایه آب بروید.

کرم پودر پوست چرب


آزمایش آخر برای شناسایی پوست

یک دستمال کاغذی بر دارید و آن را به چهار قسمت تقسیم کنید. حالا هر قسمت را بر روی پیشانی، بینی، چانه و گونه خود بچسبانید. در این صورت یکی از چهار حالت زیر رخ می‌دهد:

 • پوست نرمال: یک لحظه دستمال‌ها به صورت می‌چسبند، سپس همه با هم می‌افتند.
 • پوست خشک: هر ۴ تکه در همان لحظه اول می‌ا‌فتد و اصلا به پوست صورت شما نمی‌چسبد.
 • پوست چرب:  هر ۴ تکه روی صورت شما می‌ماند و نمی‌افتد.
 • پوست مختلط: تکه های دستمال روی قسمت پیشانی، بینی و چانه شما باقی می‌ماند و در بقیه نقاط می‌افتد.

نور طبیعی بهترین نور است

برای انتخاب رنگ کرم پودر همانند انتخاب لباس و عکاسی از خودتان، نور مناسب ضروری است. نور کافی همانند خوردن آب کافی در طول روز می‌ماند. اگر بدن شما دچار کمبود آب شود یا آب زیاد خورده باشید، بدن شما آلارم می‌دهد و می‌گوید این میزان آب ناکافی یا بیش از حد است. شما هم زمانی که زیر نور نامناسب آرایش کنید، رنگ‌های نامناسب را انتخاب می‌کنید و موقع آرایش کردن، یا کم آرایش می‌کنید یا زیاد آرایش می‌کنید. زمانی نیز متوجه آرایش نامناسب خود می‌شوید که با واکنش دیگران مواجه شده یا در نور مناسب خود را در آینه می‌بینید. 

 • چون همیشه نور طبیعی در دسترس نیست از نور سفید LED در اتاق خود استفاده کنید.

تناژ پوست

در انتخاب رنگ کرم پودر، هدف نهایی را در نظر بگیرید

از خودتان این سوال را بپرسید ( آیا هدف شما از کرم پودر داشتن یک آرایش زیبا است یا هدف شما سفیدتر یا برنزتر نشان دادن پوستتان است؟) این نکته عامل مهمی در انتخاب است. پس اگر هدف شما داشتن پوستی یکدست و صاف است که چهره شما را جذاب‌تر نشان دهد، به سراغ رنگ‌هایی بروید که تا جای ممکن به تناژ پوست شما نزدیک هستند. استفاده از دیگر رنگ‌ها چهره شما را غیرطبیعی جلوه می‌دهد.

 • تناژ پوست سردی دارید؟ کرم پودر برای پوست‌های سفید مناسب شماست.
 • تناژ پوست شما گرم است؟ به سراغ کرم‌پودرهای پوست سبزه بروید.
 • پوست شما خنثی است؟ کرم پودر مناسب پوست گندمی گزینه مناسب شماست.

برای شناخت رنگ پوست خود مقاله رنگ تناژ پوست را بخوانید

پوست سفید یعنی پوست سرد

از آنجایی که پوست سردی دارید بهترین رنگ‌ها برای شما ( آبی، قرمز یا صورتی) هستند. پس برای انتخاب رنگ کرم پودر به سراغ کرم پودری بروید که کمی تناژ صورتی داشته باشد.


پوست سبزه یعنی پوست گرم

بهترین رنگ‌ها برای پوست گرم (طلایی، زرد یا هلویی) است. پس برای اینکه رنگ کرم پودر با پوست شما مطابقت داشته باشد به سراغ کرم پودرهایی با ته رنگ هلویی و طلایی بروید.


پوست گندمی یعنی پوست خنثی

دست شما در انتخاب رنگ نسبت به افرادی که پوست گرم یا سرد دارند بیشتر است. پوست شما میان دو تناژ پوست سفید و سبزه قرار دارد، به همین دلیل کرم پودرهایی که ترکیبی از رنگ صورتی و آبی دارند برای شما مناسب هستند. رنگ کرم پودر

هماهنگ‌ترین رنگ کرم پودر را انتخاب کنید

برای انتخاب رنگ درست کرم پودر، به جای اینکه رنگ‌های مختلف را بر روی دست خود بمالید، روی سینه و آرواره خود تست کنید. به این روش مناسب ترین رنگ را برای صورت خود پیدا کنید. نباید رنگ صورت شما با گردن و سینه شما تفاوت زیادی داشته باد.